www.forumin.com
Merhaba
Foruma hoş geldiniz Konuları görebilmeniz için lütfen üye olunuz
www.forumin.com
Paylaşımın Adresi
mustafa ve alimetin
www.forumin.com

İşte sizin forumunuz
 
AnasayfaportalAramaKayıt OlGiriş yap
Forumumuzdan tam yararlanmak için lütfen üye olunuz

Paylaş | 
 

 Hac için kesin kayıtlar başladı!

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
hacking

avatar

Aktiflik :
999 / 999999 / 999

Mesaj Sayısı : 787

rep gücü : 2291

Kayıt tarihi : 17/04/09
Yaş : 50
Nerden : adana

MesajKonu: Hac için kesin kayıtlar başladı!   Ptsi Haz. 01, 2009 9:53 amHacca gitmek üzere ön kayıt yaptırıp çekilen kurada asıl olarak belirlenen hacı adaylarının kesin kayıtlarının yapılacağı tarihler belli oldu. Bugün başlayacak kayıt işlemleri için son gün...

Hacca gitmek üzere ön kayıt yaptırıp çekilen kurada asıl olarak belirlenen hacı adaylarının kesin kayıtları 1-12 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, kesin kayıt sırası gelen hacı adaylarının, kayıt aralıklarıyla tercih ettikleri hac tiplerine göre isimleri internet ortamında yayınlanacak.

Sırası gelen hacı adayları, müracaat ettikleri ilin il müftülüğü hac bürosuna başvurarak, Diyanet'e kayıt yaptırmak istiyorsa ''2009 yılı haccı için Diyanet'e kesin kayıt yaptırabilir'' belgesi, acente organizasyonlarına kayıt yaptırmak istiyorsa ''2009 yılı haccı için acenteye kesin kayıt yaptırabilir'' belgesi alacak. Söz konusu belgelerin il müftülüklerince verilmesi sırasında il kontenjanındaki yüzde 60 Diyanet ve yüzde 40 acente oranı korunacak.

Diyanet'in hac organizasyonunu tercih edenler kesin kayıtlarını ''kesin kayıt'' formuyla il müftülüklerine yaptıracak. Acenteyle ilgili kayıt belgesi alanlar ise kesin kayıt için yetkili acentelerden birine gidecek.

Kesin kayıt belgesi olmayan hiçbir hacı adayının kayıt işlemi yapılmayacak. Kuraya birlikte katılıp, sırası gelenlerin isimleri, kesin kayıt yaptırabilir belgesine birlikte yazılacak.

Halen kayıt sistemi içinde yer alan ve çekilecek kurada kendisine kesin kayıt sırası gelmeyen vatandaşların en yaşlılardan başlamak suretiyle, kuraya girdikleri yakınlarıyla birlikte, Türkiye genelinde toplam 2 bin kişiye kesin kayıt hakkı verilecek. Bunların tespiti sıra gözetilerek, Başkanlıkça yapıldıktan sonra ilgili müftülüklere bildirilecek.

-KONTENJANLARIN DOLMAMASI HALİNDE-

Dağıtılan kontenjanların belirlenen kayıt süresi içerisinde dolmaması halinde bunlar, kategorilerine göre kura sırası gözetilerek 22-30 Haziran tarihleri arasında doldurulacak.

Kayıt sırası geldiği halde herhangi bir sebeple kaydını yaptırmayanların yerine kayıt yapılabilmesi için kaydını yaptırmayan kişiden veya birinci derecede yakınlarından öncelikle dilekçe alınacak. Bunun mümkün olmaması halinde, bu durum bir tutanakla tespit edilecek, süresi geçtikten sonra müracaat edenlere ise herhangi bir kayıt hakkı verilmeyecek.

Kesin kayıt sırası geldiği halde herhangi bir nedenle kaydını yaptırmayanların kaydı sistemden silinecek, bunlar daha sonraki yıllarda müracaat etmeleri halinde, ilk defa müracaat edecekler statüsünde değerlendirilecek.

KKTC vatandaşı olup ilk defa hacca gidecekler için 160 kişilik kayıt izni verildiğinden, bunların kayıtları, ön kayıt ücreti olan 15 TL'de alınmak suretiyle, ''müstakil odalı 3. tip hac organizasyonuna'' göre 1-30 Haziran tarihleri arasında Din Hizmetleri Müşavirliği'nce yapılacak.

-ŞEHİT VE GAZİ KONTENJANLARI-

Şehitlerin daha önce hacca gitmeyen ve müracaat süresi içerisinde kayıt yaptırmış olan anne, baba ve eşleriyle kayıt yaptırmış olan gaziler ve eşlerinden sırası gelmeyenlere, kuraya girdikleri yakınlarıyla birlikte toplam 600 kişiye kayıt hakkı verilecek.

Bu durumda olanlardan Başkanlıkça kayıt izni verileceklerin kesin kayıtları, kendileri için ayrılan kontenjan nispetinde, kura sıralaması esas alınarak tercih ettikleri hac kategorisine ait ücreti yatırmaları kaydıyla, il müftülüklerince yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığından emekli olup 2009 yılı haccı için müracaat edenlerden kendisine kesin kayıt sırası gelmeyen 100 kişiye, en yaşlılarından başlamak üzere kuraya girdikleri yakınlarıyla birlikte Başkanlık kontenjanından kesin kayıt imkanı tanınacak.

-DAHA ÖNCE HACCA GİDENLERİN KESİN KAYITLARI YAPILMAYACAK-

Kesin kayıtların bitiminden sonra vefat veya vazgeçme gibi sebeplerle kontenjanlarda boşalma meydana gelmesi ve yapılacak işlemler için de yeterli sürenin bulunması halinde, boşalan bu kontenjanlar, belirlenen kayıt ilkeleri çerçevesinde sıra gözetilerek doldurulacak.

Kesin kayıt hakkı elde ettikten sonra vefat edenlerin yerine, varislerinin noterden vekaletname verecekleri bir kişinin, daha önce hacca gidip gitmediğine ve kura listelerinde olup olmadığına bakılmaksızın kaydı yapılabilecek ve bu şekilde gidişler arşiv bilgisi olarak değerlendirilmeyecek.

Kura çekiminden sonra daha önce hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları yapılmayacak,yapılmış ise silinecek.

Kesin kayıt hakkı elde edenlerden herhangi bir mazeret sebebiyle kayıt yaptırmayarak, bu haklarını gelecek yıllara devretmek isteyenlerle kayıt hakkı elde ettikten sonra, kuraya girdiği hac tipi tercihinde değişiklik yapmak isteyenlere bu imkan tanınmayacak.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Hac için kesin kayıtlar başladı!
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
www.forumin.com :: AJANS :: Güncel Haberler-
Buraya geçin: